Понеділок, 22 липня, 2024
29 Жовтня 2012, 10:37

26 жовтня 2012 р. в Картинній галереї Національного заповідника «Давній Галич» відкрито виставку картин під назвою «Корифеї українського мистецтва». Дана виставка експонується завдяки співпраці Національного заповідника «Давній Галич» з Музеєм мистецтв Прикарпаття (м. Івано-Франківськ) та Дирекцією художніх виставок України (м. Київ). На відкритті виставки були присутні представники громадськості, митці, учні загальноосвітніх закладів м. Галича.

«Корифеї українського мистецтва» відкриті для знайомства з галичанами (фото)

Відкрив виставку заступник генерального директора НЗ «Давній Галич» Семен Побуцький. Він привітав присутніх на відкритті чергової осінньої виставки і висловив подяку навчальним закладам міста Галича – школам та гімназії, учні яких прагнучи побачити прекрасне, стали учасниками відкриття заходу. Також, він розповів про специфіку даної виставки – зокрема, про те, що якщо досі у Картинній галереї переважно відбувалося знайомство з творчими роботами митців Прикарпаття, то дана виставка є згуртуванням майстрів пензля всеукраїнського масштабу. «…З огляду на бажання ознайомити галичан та гостей міста з творами відомих українських художників, які зберігаються у Києві, в найближчий час буде підготовано листа до Дирекції художніх виставок України з проханням включити Національний заповідник «Давній Галич» до переліку тих виставкових площ, де в 2013 році можуть відбуватися покази…» - сказав Семен Побуцький.

«Корифеї українського мистецтва» відкриті для знайомства з галичанами (фото)

Присутній на відкритті виставки священник церкви Різдва Христового у м. Галичі о. Володимир Кузюк наголосив на тому, що церква підтримує мистецтво і благословляє його. За його словами: «…На подібних заходах кожен для себе відкриває таланти – ті, які отримані людиною від Всевишнього. Кожен художник є своєрідним євангелистом Лукою, який окрім проповідей, мав дар викладати побачене на полотно, і який є правдоподібно, автором перших ікон…».

«Корифеї українського мистецтва» відкриті для знайомства з галичанами (фото)

Співорганізатор виставки, директор Музею мистецтв Прикарпаття (м. Івано-Франківськ) Михайло Дейнега розповів про попередні спільні проекти двох закладів – музею та заповідника, зокрема, про відкриття виставки до 85-річчя відомого художника, уродженця Крилоса професора Михайла Фіголя. Також, директор провідного мистецького закладу Прикарпаття коротко охарактеризував виставку «Корифеї українського мистецтва»: «Ця виставка презентує українську школу малярства. Багатьох з авторів творів уже з нами немає, але в представлених перед нами полотнах, вони продовжують жити. Виставка цікава тим, що вона є фактично історією українського живопису. З погляду історичного, ті твори, що ми зараз споглядаємо, є цінними зразками художнього мистецтва, його напрямками у минулому - ХХ столітті. Завдяки цим полотнам можемо простежити зародження і продовження мистецтва художників України. Молоде покоління тут може побачити, як все змінювалося з бігом часу – кольори, техніка, оформлення».

«Корифеї українського мистецтва» відкриті для знайомства з галичанами (фото)

Донька учня художника Михайла Фіголя, голова Української асоціації валеологів м. Івано-Франківська Марія Пахолок відзначила унікальність виставкових творів. На її переконання, серед присутніх в залі є той, хто в майбутньому примножуватиме мистецьку славу Галича. У своєму виступі п. Марія заторкнула проблематику питання створення мистецького ліцею / коледжу у Галичі і закликала назвати іменем відомого художника Михайла Фіголя одну з вулиць у Галичі.

«Корифеї українського мистецтва» відкриті для знайомства з галичанами (фото)

Підсумувала враження від відкриття виставки науковий секретар НЗ «Давній Галич» Наталія Качковська, яка є художником за покликанням. На її думку, відкрита виставка є однією з найкращих, які експонувалися у Заповіднику. Дано характеристику окремих творів, які найбільше сподобалися виступаючій. Науковий секретар побажала присутній молоді стати талантами землі Галицької.

«Корифеї українського мистецтва» відкриті для знайомства з галичанами (фото)

І кілька слів для тих, хто бажатиме відвідати виставку «Корифеї українського мистецтва». Виходячи з енциклопедичного тлумачення, «корифеями» у Давній Греції називали провідного актора у хорі древньогрецького театру. Він промовляв від імені хору, йому належав вступний речитатив в урочистих виступах. Корифей здійснював контакт між акторами і хором. З часом слово «корифей» набуло переносного значення провідної особи, світила в будь-якій галузі.

«Корифеї українського мистецтва» відкриті для знайомства з галичанами (фото)

Художники, твори яких представлені у Картинній галереї Національного заповідника «Давній Галич» є справжніми корифеями мистецтва. Серед них - Микола Глущенко, Олександр Лопухов, Василь Непийпиво, Валентина Цвєткова, Сергій Шишко, Тетяна Яблонська та ін.

Статистично це виглядає наступним чином – 48 полотен, які належать пензлю 33-х відомих художників. З них - 17 народних художників України і колишнього СССР; 14 заслужених художників України і заслужених діячів; 10 лауреатів Шевченківської премії; 6 академіків. Більшість авторів уже відійшли у вічність.

За школами живопису, автори належать до київської та закарпатської. За сюжетом домінують пейзажі (карпатські, київські, кримські, одеські) та натюрморти, проте є й кілька тематичних робіт. За часовою хронологією, експоновані твори датуються 70 - 80 роками ХХ століття. Творчість художників полотна, яких увійшли до експозиції виставки «Корифеї українського мистецтва», є цінним надбанням історії української культури.