Понеділок, 20 травня, 2024
30 Липня 2012, 10:24
29 липня відбулася знаменна подія в музейництві Прикарпаття. Патріарх УГКЦ, Глава Церкви Святослав Шевчук благословив Музей історії Галича, відкрито оновлену експозицію. Патріарх оглянув цікаві експонати Музею історії церкви та Музею історії Галича. Екскурсію виставковими залами провів генеральний директор – науковий керівник Національного заповідника «Давній Галич» Олександр Береговський.
Патріарх УГКЦ благословив Музей історії Галича (Фото)

Благословенням та освяченням музею Патріарх УГКЦ продовжив довгорічні традиції опіки церковної інституції над пам’ятками культурної спадщини українського народу, які були започатковані на теренах княжого Крилоса – Галича на початку ХХ ст. митрополитом Андреєм Шептицьким. Попередник Патріарха – Всечесніший кардинал Любомир Гузар теж надавав великого значення в культурному і духовному житті України столичній колисці Галицько-Волинського князівства. З проведенням у 2011 р. адміністративних змін у греко-католицькій церкві (утворення Івано-Франківської митрополії), катедра у Крилосі опинилася у безпосередньому підпорядкуванні Глави Церкви.

На даний час музейний заклад у Крилосі перебуває в структурі Національного заповідника «Давній Галич» (генеральний директор – науковий керівник Олександр Береговський). Він був відкритий 5 червня 1960 року як філія Станіславського краєзнавчого музею. Впродовж п’яти десятків років музей відвідали тисячі відвідувачів – у їхньому числі представники не тільки всіх областей України, а й десятків держав світу.
Патріарх УГКЦ благословив Музей історії Галича (Фото)
Чому виникла потреба змінити існуючу експозицію музею і що саме було зроблено в цьому напрямку? Відповідно до основних напрямків розвитку музеєзнавства, експозиція музеїв повинна змінюватися кожних 3-4 роки. Музейні заклади можуть це робити і частіше – за умови наявності нових надходжень. В Національному заповіднику «Давній Галич» відсутні проблеми зі збільшенням кількості нових експонатів – оскільки працюють археологічний, етнографічний та природоохоронний загони, які проводять дослідницькі експедиції, а відповідно - не повертаються з пошуків «з порожніми руками».

Попередня експозиція Музею історії Галича була створена в 2004 році, її автором був Ярослав Поташник. Незважаючи на те, що вона була досить цікавою, темп життя, зокрема, в плані сучасних музейних технологій, вимагає внесення змін. І вони відбулися!

Зараз глядач може побачити нову експозицію музею в Крилосі. До її створення приклалися генеральний директор – науковий керівник Заповідника Олександр Береговський, директор Музею історії Галича Тарас Зіньковський з науковими працівниками установи, директор Музею караїмської історії та культури Ярослав Поташник, завідувач художньо-реставраційного відділу Степан Петраш та багато інших. В значному об’ємі допомогу для зміни експозиції надала Івано-Франківська обласна державна адміністрація. Її голова Михайло Вишиванюк сам неодноразово бував у Крилосі і обіцяв допомогти музею. Як бачимо – слово дотримане.
Роботи тривали довший час. Так, до грудня 2011 р. проведено основні ремонтні роботи, в січні 2012 р. було затверджено художньо-експозиційний план Музею, у квітні – липні проведено роботи з оновлення експозиції. Також, частково здійснені зміни в Музеї історії церкви, який знаходиться на другому поверсі Митрополичих палат у Крилосі.

Патріарх УГКЦ благословив Музей історії Галича (Фото)


Про те, що вдалося зробити оповідає відомий діяч в галузі культури Прикарпаття, директор Музею караїмської історії та культури Ярослав Поташник: «Не можна ховати від людських очей надзвичайно цікаві матеріали. Створюючи нову експозицію ми одразу досягли двох завдань – вивчення і опрацювання матеріалів науковцями і їхню подальшу популяризацію серед відвідувачів. Зараз в музейництві при облаштуванні експозицій використовується багато пластику, банерних тканин - ми все це використали. Глядач хоче не тільки отримати текстову інформацію, він прагне атракції, він хоче бачити цікаві і незвичні речі. Молодші і старші відвідувачі будуть задоволені. Експозиція стала сучасною. Ми не просто її оновили, ми зробили її практично цілком новою».

Патріарх УГКЦ благословив Музей історії Галича (Фото)


В оновленій експозиції Музею історії Галича є матеріали з фондів Національного заповідника «Давній Галич», Львівського історичного музею. Цікаво, що експонати останнього будуть зберігатися на музейному депозиті у Крилосі впродовж року. Глядач побачить нові експонати палеоліту, мезоліту та неоліту, Трипілля (відоме, як енеоліт). Тут представлено нові експонати з історії усіх культур, які проживали на терені сучасної діяльності заповідника «Давній Галич». Зацікавлення викличе зброя періоду княжої доби, гарно виконані макети Успенського собору, церкви Спаса і церкви Святого Іллі.

Віриться, що оновлена експозиція музею і в подальшому працюватиме для збереження і популяризації славних сторінок нашої історії. Принаймні, всі передумови для цього є – а це спільна праця наукових працівників Національного заповідника «Давній Галич», Української греко-католицької церкви та органів державної влади.

http://paralleli.if.ua/