Благословенням та освяченням музею Патріарх УГКЦ продовжив довгорічні традиції опіки церковної інституції над пам’ятками культурної спадщини українського народу, які були започатковані на теренах княжого Крилоса – Галича на початку ХХ ст. митрополитом Андреєм Шептицьким. Попередник Патріарха – Всечесніший кардинал Любомир Гузар теж надавав великого значення в культурному і духовному житті України столичній колисці Галицько-Волинського князівства. З проведенням у 2011 р. адміністративних змін у греко-католицькій церкві (утворення Івано-Франківської митрополії), катедра у Крилосі опинилася у безпосередньому підпорядкуванні Глави Церкви.
Попередня експозиція Музею історії Галича була створена в 2004 році, її автором був Ярослав Поташник. Незважаючи на те, що вона була досить цікавою, темп життя, зокрема, в плані сучасних музейних технологій, вимагає внесення змін. І вони відбулися!
Зараз глядач може побачити нову експозицію музею в Крилосі. До її створення приклалися генеральний директор – науковий керівник Заповідника Олександр Береговський, директор Музею історії Галича Тарас Зіньковський з науковими працівниками установи, директор Музею караїмської історії та культури Ярослав Поташник, завідувач художньо-реставраційного відділу Степан Петраш та багато інших. В значному об’ємі допомогу для зміни експозиції надала Івано-Франківська обласна державна адміністрація. Її голова Михайло Вишиванюк сам неодноразово бував у Крилосі і обіцяв допомогти музею. Як бачимо – слово дотримане.
Роботи тривали довший час. Так, до грудня 2011 р. проведено основні ремонтні роботи, в січні 2012 р. було затверджено художньо-експозиційний план Музею, у квітні – липні проведено роботи з оновлення експозиції. Також, частково здійснені зміни в Музеї історії церкви, який знаходиться на другому поверсі Митрополичих палат у Крилосі.
Про те, що вдалося зробити оповідає відомий діяч в галузі культури Прикарпаття, директор Музею караїмської історії та культури Ярослав Поташник: «Не можна ховати від людських очей надзвичайно цікаві матеріали. Створюючи нову експозицію ми одразу досягли двох завдань – вивчення і опрацювання матеріалів науковцями і їхню подальшу популяризацію серед відвідувачів. Зараз в музейництві при облаштуванні експозицій використовується багато пластику, банерних тканин - ми все це використали. Глядач хоче не тільки отримати текстову інформацію, він прагне атракції, він хоче бачити цікаві і незвичні речі. Молодші і старші відвідувачі будуть задоволені. Експозиція стала сучасною. Ми не просто її оновили, ми зробили її практично цілком новою».
В оновленій експозиції Музею історії Галича є матеріали з фондів Національного заповідника «Давній Галич», Львівського історичного музею. Цікаво, що експонати останнього будуть зберігатися на музейному депозиті у Крилосі впродовж року. Глядач побачить нові експонати палеоліту, мезоліту та неоліту, Трипілля (відоме, як енеоліт). Тут представлено нові експонати з історії усіх культур, які проживали на терені сучасної діяльності заповідника «Давній Галич». Зацікавлення викличе зброя періоду княжої доби, гарно виконані макети Успенського собору, церкви Спаса і церкви Святого Іллі.
Віриться, що оновлена експозиція музею і в подальшому працюватиме для збереження і популяризації славних сторінок нашої історії. Принаймні, всі передумови для цього є – а це спільна праця наукових працівників Національного заповідника «Давній Галич», Української греко-католицької церкви та органів державної влади.
http://paralleli.if.ua/
< Попередня | Наступна > |
---|