Понеділок, 07 жовтня, 2024
28 Лютого 2012, 02:30

Відділ природи краєзнавчого музею запрошує відвідати палеонтологічну виставку «Скам’янілості та відбитки різноманітних тварин та рослин минулих геологічних епох» з колекції Віктора Васильовича Матури.

В.В.Матура уродженець міста Івано-Франківська (26.10.1951р.) випускник СШ №3 (1968р.) . Здобув вищу освіту в Івано-Франківському інституті нафти і газу (1979р.), працював інженером. В даний час пенсіонер. Захоплення палеонтологією прийшло до нього більш 2-х років тому і стало сенсом життя. Він не просто любитель- аматор , а спеціаліст по фауні морських тварин, які жили сотні і десятки мільйонів років тому на європейському континенті, залитому морями.

На виставці представлено понад чотириста оригінальних експонатів, в основному це скам’янілі морські організми та їх відбитки знайдені на території Івано-Франківської та Тернопільської областей.

Експонати розміщені згідно геохронологічної шкали. Найдавнішими відкладами, які виходять на поверхню по Дністру є силурійські (вапняки, глинисті вапняки, аргіліти) в яких знайдені скам’янілі корали, губки, брахіоподи, головоногі молюски, трилобіти.

По Дністру відслонюються червонобарвні пісковики девонського періоду серед яких знаходяться відбитки більш досконалих головоногих молюсків, брахіопод, морських їжаків, пелеципод, риб які також представлені на виставці.

Досить повно автор представляє фауну юрського і крейдового періодів – брахіоподи, амоноідеї, пелициподи, голкошкірі (морські їжаки, морські лілії), моховатки, зуби акул.

Цікавою на виставці є так звана пляжна фауна – скам’янілі кісточки найрізноманітніших тварин, в тому числі зуби великих і малих акул палеогенового періоду.

Віктор Васильович зібрав невеличку колекцію скам’янілих кісток хребетних тварин антропогенового періоду, на виставці є фрагменти кісток мамонта, оленя, бізона.

Крім того автор підтримує зв’язки з іншими колекціонерами палеонтологами, результатом співпраці є наявність на виставці скам’янілостей з Польщі, Німеччини, Чехії, Швеції.