Вже понад століття Косівський державний інститут формує в регіоні культурно-естетичний рівень народного та професійного мистецтва, сприяє відродженню забутих і зникаючих ремесел Гуцульщини.
А започаткував свою історію Косівський інститут в далекому 1882 році, коли Ткацьким товариством була заснована Ткацька школа в місті Косові, як промислова ткацька професійна школа. Приміщення Ткацької школи тоді знаходились на території сьогоднішнього гуртожитку інституту. В 1939 році на базі промислової школи було створено училище гуцульського народного мистецтва, яке також називали Промисловою школою гуцульського мистецтва.
З перших днів роботи школи відкрито спеціальності художньої різьби по дереву та столярської справи, декоративного ткацтва та килимарства, художньої вишивки, крою та моделювання. Навіть у період німецької окупації школа функціонувала повноцінно - студенти одержували стипендію завдяки Українському допомоговому комітету, а ті, що були з далеких сіл, проживали в гуртожитку. У 1940-1950 роках серед плеяди відомих майстрів в училищі викладав фахові предмети відомий український художник Євген Сагайдачний, знаний колекціонер. Його збірка робіт майстрів гуцульських ремесел послужила підґрунтям для створення в Косові філіалу Коломийського музею народної творчості. В 1959-1960 роки були відкриті нові відділи: художньої кераміки, художньої обробки шкіри та художньої обробки металів.
В подальшому Косівське училище гуцульського народного мистецтва реформовано в технікум народних художніх промислів, а з 1995 року в Косівський коледж прикладного та декоративного мистецтва ім. В. І. Касіяна. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 липня 2000 року за №1142 унікальний навчальний заклад одержав статус інституту - Косівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва з правом підготовки спеціалістів за III рівнем акредитації.
У 2005 р. було акредитовано спеціальність «Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво» за ІІІ рівнем акредитації та ліцензовано нову спеціальність – «Дизайн». Сьогодні Косівський інститут підпорядковано Львівській національній академії мистецтв і він здійснює свою освітню діяльність як вища мистецька школа, у структуру якої входить Косівське училище прикладного та декоративного мистецтва. За час своєї діяльності навчальний заклад підготував близько 4000 фахівців, у тому числі і для країн зарубіжжя. Серед випускників інституту заслужені працівники освіти і культури, лауреати державних премій, відомі науковці, мистецтвознавці, дизайнери, журналісти, кінематографісти, 125 членів Національної Спілки художників України та близько 200 членів об’єднань і організацій художників зарубіжних країн.
Навчально-виховний процес у Косівському інституті забезпечують 42 викладачі, серед них 2 доктори наук, 4 професори, 5 кандидатів наук, 3 доценти, члени Національної Спілки художників України, Спілки дизайнерів України, Спілки народних майстрів України, лауреат Академічної премії ім. Ярослава Мудрого, заслужені працівники освіти України, Заслужені художники України, член-кореспондент Української академії архітектури. В інституті працювали відомий художник і збирач гуцульського народного мистецтва Є. Сагайдачний, мистецтвознавець О. Соломченко, М. Куриленко.
З метою зміцнення взаємозв’язку народного та професійного мистецтва в навчальному процесі запроваджено літні пленерні, етнографічні та наукові практики, співпрацю з народними майстрами. В інституті відбуваються міжреґіональні, міжнародні наукові конференції з питань дослідження народної творчості Гуцульщини.
Навчальний заклад запрошує для читання лекцій та обміну досвідом відомих науковців, художників, архітекторів із споріднених навчальних закладів України, Польщі, Англії, Канади та США.
За останні п’ять років науковці інституту опублікували понад 120 наукових статей, низку посібників і монографій. Викладачі та студенти інституту систематично беруть участь у всеукраїнських і міжнародних виставках, зокрема, в США, Канаді, Німеччині, Польщі, Чехії, Франції, Австрії, Англії та інших країнах. Близько 80-ти відсотків випускників інституту працюють творчо, їх роботи експонуються на постійних виставках музеїв світу.
Інститут має навчальний корпус, спортивний та актовий зали, виробничі майстерні зі структурними підрозділами, які забезпечують виконання академічних, дипломних і творчих робіт, їдальню, гуртожиток, бібліотеку, читальний зал, два комп’ютерних класи та унікальний мистецький музей, котрий відвідало понад 500 зарубіжних делегацій із 45-ти країн світу.
В інституті працюють гуртки художньої самодіяльності: драматичний, художнього читання, ансамблі бальних і народних танців, вокальноінструментальний ансамбль, духовий оркестр, а також різноманітні спортивні секції. Для підвищення якості науково-педагогічного персоналу, вдосконалення наукової діяльності та утвердження статусу навчального закладу Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва введений в 2006 році у структуру Львівської національної академії мистецтв, чому передувала двадцятилітня співпраця двох вищих мистецьких навчальних закладів у єдиному навчально-науково-творчому комплексі.
< Попередня | Наступна > |
---|